Ιστορία του σχολείου

13Ο   ΓΥΜΝΑΣΙΟ   ΠΕΙΡΑΙΑ

ΜΙΑ ΣΑΡΑΝΤΑΧΡΟΝΗ ΠΟΡΕΙΑ

Το 13ο Γυμνάσιο ξεκίνησε την λειτουργία του το σχολικό έτος 1980-1981.Στεγαζόταν στο ιδιωτικό κτίριο ΑΥΓΕΡΗ στην οδό Μακεδονίας ,δίπλα στον Ιερό Ναό της Αγίας Σοφίας .

Τοποθετημένο στην καρδιά της μανιάτικης γειτονιάς ,δέχτηκε και δίδαξε ,με φροντίδα και αγάπη ένα μεγάλο αριθμό μαθητών .

Το 1988 μεταφέρθηκε  στην οδό Παπαστράτου 14,σε νεόδμητο κτίριο [το οικόπεδο παραχωρήθηκε από τον ΟΛΠ και το οίκημα κατασκευάστηκε  από τον ΟΣΚ ] .

Το νέο κτίριο διέθετε όλα τα απαραίτητα που χρειάζεται ένα σύγχρονο σχολείο [γυμναστήριο , αίθουσα θεάτρου ,υπολογιστών ,βιβλιοθήκη κ.λ.π. ] και πολλές φορές οργάνωσε ή φιλοξένησε εκδηλώσεις και άλλες δραστηριότητες.

Είναι ανοιχτό στην κοινωνία ,στέκεται δίπλα στα παιδιά του και σε ό,τι αυτά αντιμετωπίζουν στους δύσκολους καιρούς μας ,κοιτάει μπροστά και με την συνδρομή των ανθρώπων του [διευθυντή ,συλλόγου διδασκόντων ,συλλόγου γονέων και κηδεμόνων ,εξωδιδακτικού προσωπικού , σχετικών φορέων ] προσπαθεί ακούραστα για το καλύτερο .

Δημοσιεύθηκε στην Το σχολείο μας. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.